انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامي

انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامي

انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامي

انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامي با چاپ هر پنج روز يک کتاب هم اکنون يکي از پرکارترين ناشران کشور محسوب مي شود.

 

نشاني: تهران. خيابان دکتر شريعتي. قبل از ميدان قدس. روبروي پمپ بنزين. مرکز اسناد انقلاب اسلامي  .  تلفن: 85-22211182

www.irdc.ir

 

 

دستبوس (زندگي امير عباس هويدا)

تاليف: هدايتي آذري، بهمن

تعداد صفحات: 172

قيمت: 8000 ريال

قطع: پالتويي

 اميرعباس هويدا از جمله مشهورترين رجال سياسي عصر پهلوي است که نام او با عصر 13 ساله‏ي اقتدار و ثبات سلطنت محمدرضا پهلوي گره خورده و بسياري از تحولاتي که در ادبيات سياسي از آن‏ها با عنوان گرايش به سوي مدرنيسم ياد مي‏شود، در عصر نخست‏وزيري او رخ داده است.
هويدا چه به عنوان يک عنصر بوروکرات که با توجهات سرويس‏هاي جاسوسي غربي مراتب ترقي در هرم قدرت را به سرعت طي کرد و چه به عنوان چهره‏ي شاخصي از فرقه‏ي بهاييت که رشد ناگهاني خود در ساختار قدرت را مديون توجه خاص غربي‏ها به فرقه‏ي بهائيت بوده و چه به عنوان درشت‏ترين مهره‏ي سياسي عصر پهلوي که به فرجام پرونده‏ي سياه خود، معدوم شد، نقش ويژه‏اي در تحولات 15 ساله‏ي آخر عصر پهلوي ايفا نموده و هم در عصر نخست‏وزيري و هم پس از اعدام به‏وسيله‏ي دادگاه انقلاب اسلامي، از شهرت بسزايي در رسانه‏ها و کتب و مقالات تاريخي برخوردار بوده است.
مرکز اسناد انقلاب اسلامي با انتشار اثر حاضر سعي در روشن نمودن بخش‏هايي از چهره‏ي اين مهره‏ي کليدي بهايي و فراماسون دارد و پرداختن به زندگي او را بهانه‏اي براي آشنايي بيشتر نسل جوان جامعه با حقايق تلخ تاريخ معاصر مي‏داند.

 

 

مدارس اسلامي در دوره پهلوي دوم

تاليف: روشن‌نهاد، ناهيد

قيمت: 15000 ريال

قطع: رقعي

 شيوه تدريس و تعليم در مدارس نوين و خارجي يکي از روش هاي تهاجم فرهنگي رژيم پهلوي به ارزش ها و معيارهاي اسلامي بود. جامعه ديني- فرهنگي ايران، در رويارويي با اهداف اين تهاجم و به نيت اشاعه فرهنگ ديني با عنايت به شرايط مساعد پس از شهريور 1320 اقدام به تاسيس نهادهاي آموزشي اي به نام مدارس اسلامي نمود. تعداد اين مدارس، با وجود فشارهاي سياسي تا پيروزي انقلاب اسلامي به بيش از 180 باب مي رسيد. اين نهادهاي فرهنگي با ترويج مذهب و تربيت نسلي مجهز به علوم اسلامي و علوم جديد زمينه هاي پيدايش انقلاب اسلامي را فراهم کردند. در اين کتاب نقش مدارس اسلامي مشهور به مدارس ملي در انقلاب اسلامي بررسي مي شود.شيوه تدريس و تعليم در مدارس نوين و خارجي يکي از روش هاي تهاجم فرهنگي رژيم پهلوي به ارزش ها و معيارهاي اسلامي بود. جامعه ديني- فرهنگي ايران، در رويارويي با اهداف اين تهاجم و به نيت اشاعه فرهنگ ديني با عنايت به شرايط مساعد پس از شهريور 1320 اقدام به تاسيس نهادهاي آموزشي اي به نام مدارس اسلامي نمود. تعداد اين مدارس، با وجود فشارهاي سياسي تا پيروزي انقلاب اسلامي به بيش از 180 باب مي رسيد. اين نهادهاي فرهنگي با ترويج مذهب و تربيت نسلي مجهز به علوم اسلامي و علوم جديد زمينه هاي پيدايش انقلاب اسلامي را فراهم کردند. در اين کتاب نقش مدارس اسلامي مشهور به مدارس ملي در انقلاب اسلامي بررسي مي شود.شيوه تدريس و تعليم در مدارس نوين و خارجي يکي از روش هاي تهاجم فرهنگي رژيم پهلوي به ارزش ها و معيارهاي اسلامي بود. جامعه ديني- فرهنگي ايران، در رويارويي با اهداف اين تهاجم و به نيت اشاعه فرهنگ ديني با عنايت به شرايط مساعد پس از شهريور 1320 اقدام به تاسيس نهادهاي آموزشي اي به نام مدارس اسلامي نمود. تعداد اين مدارس، با وجود فشارهاي سياسي تا پيروزي انقلاب اسلامي به بيش از 180 باب مي رسيد. اين نهادهاي فرهنگي با ترويج مذهب و تربيت نسلي مجهز به علوم اسلامي و علوم جديد زمينه هاي پيدايش انقلاب اسلامي را فراهم کردند. در اين کتاب نقش مدارس اسلامي مشهور به مدارس ملي در انقلاب اسلامي بررسي مي شود.

تاريخ شفاهي مدرسه حقاني

تاليف: شعبانزاده، بهمن

تعداد صفحات: 276

قيمت: 17000 ريال

قطع: رقعي

 

حوزه هاي علميه تشيع، با توجه به باز بودن باب اجتهاد در طول تاريخ، فعاليت ها و برنامه هاي آموزشي و تحقيقي خود را با توجه به شرايط زماني و مکاني به انجام رسانيده اند. ضرورت پاسخ گويي به نيازها و مشکلات ديني – فکري زمانه، اتخاذ چنين روشي را الزام آور نموده است و نهاد مرجعيت و روحانيت، هميشه جوابگوي مسائل مستحدثه بوده است. نگاهي به تاريخ فعاليت علماي اماميه در دوره هاي تاريخي بني اميه، مغول، صفويه، قاجاريه و در دوره پهلوي اول و دوم به وضوح اين واقعيت را نشان مي دهد.
با اين همه مطالعه تحولات و اصلاحات حوزه علميه قم در دوره پهلوي دوم، بدليل پيوستگي آن با نهضت اسلامي از اهميت قابل توجهي برخوردار است. بدليل گستردگي اين موضوع، پرداختن به تمام جوانب آن از حوصله اين تحقيق خارج است؛ از اين رو، در اين کتاب به بررسي چگونگي تاسيس و عملکرد يکي از کانون هاي فرهنگي نيروهاي مذهبي يعني مدرسه حقاني قم پرداخته شده است. اين تحقيق در قالب تاريخ شفاهي انجام گرفته که به طرح موضوعات جديدي در تکاپوي نيروهاي مذهبي مي پردازد.
مدرسه حقاني، از سال 1341 شمسي به همت حسين حقاني و با کمک آيت الله ميلاني و کوشش جمعي از فضلاي حوزه تاسيس شد. اوج پيشرفت علمي اين مدرسه در زماني است که مديريت آن را شهيد آيت الله علي قدوسي و هدايت علمي آن را شهيد آيت الله محمدحسين بهشتي بر عهده داشتند. شهيد بهشتي، مغز متفکر و چهره شاخص و درخشان نهضت اسلامي به شمار مي رود. تدريس علوم جديد در کنار دروس متداول و نيز برنامه هاي مدون نوين، از ويژگي هاي منحصر به فرد مدرسه حقاني در آن روزگار است. همچنين بدليل فضاي فرهنگي و سياسي مدرسه حقاني، کارکرد سياسي اين مدرسه نيز در ميان مدارس ديني منحصر به فرد بود. نقش موثر و فعال طلبه هاي اين مدرسه در پيروزي انقلاب اسلامي و حوادث پس از آن، از موضوعات قابل توجه است. اين پژوهش بر مبناي مصاحبه با چهره هاي شاخص و مطرح اين مدرسه و نيز اسناد و مدارک معتبر صورت گرفته است.

 

 

زندگي و مبارزات شهيد مهدي شاه‏آبادي

تاليف: مجتبي زاده، عبدالکاظم

تعداد صفحات: 254

قيمت: 34000 ريال

قطع: رقعي

 چهره‏هاي انقلابي، با وضعيت حکومت در قبل و بعد از انقلاب، برخوردي دوگانه و متناقض داشته‏اند. از يک‏سو رژيم نامشروع پهلوي براي آنان هيچ‏گونه جاذبه‏اي جز مبارزه و تلاش براي فروپاشي آن نداشته و از سوي ديگر، براي نيروهاي سياسي مسلمان، نظام جمهوري اسلامي مظهر آرمان‏هاي ايدئولوژيک بوده است که حفظ و بقاي آن الزام‏آور، تعهدساز و مسؤوليت‏زا مي‏باشد؛ هرچند که غالباً در هر انقلابي اين فرايند، امري طبيعي جلوه مي‏نمايد، اما به دليل متفاوت بودن انقلاب اسلامي با ساير انقلاب‏هاي جهان، اين روند ژرف‏تر و متعهدانه‏تر صورت مي‏گيرد. مرکز اسناد انقلاب اسلامي، در راستاي اهداف خود مبني بر، تدوين تاريخ انقلاب اسلامي و معرفي چهره‏هاي ماندگار تاريخ انقلاب، اقدام به تهيه‏ي کتاب حاضر تحت عنوان زندگي‏نامه و مبارزات شهيدمهدي شاه‏آبادي نموده است.
حضرت حجةالاسلام والمسلمين شهيد حاج مهدي شاه‏آبادي، فرزند آيت‏الله‏العظمي شاه‏آبادي، يکي از عناصر پرکار و متعهد بودند که در هر دو مقطع قبل و بعد از پيروزي انقلاب اسلامي، خدمات شايسته و ارزنده‏اي از خود برجاي نهادند. وجود شخصيت دوست‏داشتني و دل‏پذير ايشان سرانجام با واژه‏ي غرورآفرين شهادت در جبهه‏هاي جنگ، آسماني شد.
کتاب حاضر، ضمن بررسي شخصيت مؤثر ايشان در تاريخ انقلاب، زندگي‏نامه، شهيد شاه‏آبادي را مورد کنکاش قرار داده است.

 

 

احمد توکلي، خاطرات سياسي

تدوين: حسني فر، عبدالرحمن

تعداد صفحات: 272

قيمت: 16000 ريال

قطع: رقعي

 دکتر احمد توکلي از فعالين و مبارزين سياسي- مذهبي است که در نهضت اسلامي عليه رژيم پهلوي در دانشگاه شيراز همراه ديگر دانشجويان سياسي مسلمان، فعاليت هايي چون اعتصاب در دانشگاه، بر هم زدن سخنراني مسوولين دانشگاه، پخش اعلاميه عليه جشن هاي 2500 ساله شاهنشاهي و ... انجام مي داد؛ لذا، بارها بازداشت، شکنجه و زنداني شد.
توکلي در مجموع چهار بار توسط ساواک بازداشت شد، بازداشت هاي سوم و چهارم زمان زيادي طول کشيد. بار سوم هشت ماه و بار چهارم حدود دو سال زنداني شد. در دوران زندان با هويت واقعي سازمان مجاهدين خلق آشنا شد، لذا در فعاليت هاي سازماني آن ها در زندان مشارکت نمي کرد و از آنها جدا شد. توکلي هنگام پيروزي انقلاب به بهشهر، محل تولد خود رفت و مسوول کميته انقلاب و داديار دادستان انقلاب شد. او در دوره اول مجلس شوراي اسلامي از طرف مردم بهشهر به عنوان نماينده راي آورد و در اوج اختلاف بني صدر با مذهبي ها، جزو مخالفان بني صدر بود. وي در سال 1360 وارد کابينه ميرحسين موسوي شد و به عنوان وزير کار خدمت کرد...
دکتر احمد توکلي در حال حاضر نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي دوره هفتم و رييس مرکز پژوهش هاي مجلس شوراي اسلامي مي باشد.

 

 

خاطرات عزت شاهي (مطهري)

تدوين: کلاکي، نرگس

تعداد صفحات: 304

قيمت: 18000 ريال

قطع: رقعي

 پيروزي نهضت اسلامي مردم ايران در سال 1357 حرکتي بزرگ در تاريخ معاصر اين مرز و بوم محسوب مي شود که فرجام مبارزه توده مسلمان به رهبري حضرت امام خميني (ره) با حکومت استبدادي و نظام شاهنشاهي محمدرضا پهلوي بود. در جريان اين انقلاب اصيل اسلامي، بسياري از شخصيت ها و افراد با تعلقات ديني و مذهبي، مبارزات و فعاليت هاي حساس و در خور توجهي داشته اند. در همين رابطه مرکز اسناد انقلاب اسلامي به عنوان متولي تدوين تاريخ انقلاب اسلامي تلاش هاي گسترده اي براي ضبط و گردآوري خاطرات مبارزان مسلمان انجام داده است که هريک از اين خاطرات، گوشه اي از تاريخ پر افتخار نهضت اسلامي و مبارزات صورت گرفته را روشن مي سازد. تدوين و انتشار خاطرات مرحوم فلسفي، شهيد محلاتي، شهيد صياد شيرازي، حجت الاسلام ناطق نوري و ... در همين راستا صورت گرفته است.
يکي از اين شخصيت هاي مبارز، آقاي عزت الله مطهري (عزت شاهي) است که مرکز اسناد انقلاب اسلامي نسبت به ضبط و سپس تدوين خاطرات وي همت گماشت. ايشان در مبارزات سياسي دهه چهل بويژه در نهضت اسلامي – که از قيام تاريخي سال 1342 که در پي دستگيري حضرت امام خميني صورت گرفت- حضور داشت. شرکت در حمله به دفتر شرکت هواپيمايي اسراييل (ال عال) در تهران، برپاي تظاهرات ضد اسراييلي در جريان بازي فوتبال بين تيم هاي ايران و رژيم اشغالگر قدس، حمله به شعبان جعفري معروف به شعبان بي مخ و ... قسمتي از فعاليت هاي مبارزاتي او بود.
در خاطرات وي همچنين اطلاعات ارزشمندي از سازمان مجاهدين خلق (سازمان منافقين)، عملکرد و سير انحراف و نفاق و وضعيت بازجويي و زندان آنها وجود دارد.

 

 

شهيد باهنر (مبارزات، مواضع و ديدگاهها)

تاليف: نعمتي زرگران، مرتضي

تعداد صفحات: 408

قيمت: 25000 ريال

قطع: رقعي

 کتاب حاضر که در راستاي طرح تدوين انقلاب اسلامي از سوي مرکز اسناد انقلاب اسلامي ارائه شده است، زندگي دانشمند شهيد دکتر محمدجواد باهنر را مورد کنکاش و ارزيابي قرار داده است. دکتر باهنر ساليان مبارزه و روشنگري را به اميد برپايي يک نظام نوين اسلامي در کنار ديگر ياران امام آغاز و سپري کرد. در طليعه‏ي انقلاب اسلامي هنگامي که در 12 شهريور اولين راهپيمايي و اعتراض، به سبک بديع به اجرا درآمد، دکتر محمدجواد باهنر قبل از اقامه‏ي نماز عيد فطر در تپه‏هاي قيطريه سخنراني کرد.
زماني بيش از سه سال از اين واقعه نگذشته بود که پيکر سوخته‏ي دانشمند شهيد دکتر محمدجواد باهنر در 8 شهريور 1360 به عنوان نخست‏وزير دولت انقلابي و مکتبي جمهوري اسلامي ايران بر دوش مردم وفادار تشييع شد. وداع توده‏هاي ميليوني با وي و رئيس‏جمهور شهيد محمدعلي رجايي، از صحنه‏هاي تاريخي و به ياد ماندني انقلاب است و بر آگاهي و عزم مردمي دلالت مي‏کند که رهبران خود را بدون فرايند اعتمادسازي انتخاب نکرده بودند. مردم در شهيد باهنر و امثال او علم، تعهد، تقوي، اسلام‏گرايي و خدامحوري، ساده‏زيستي و مهرباني مي‏يافتند که رمز بقا و جاودانگي آنان در تاريخ انقلاب اسلامي شد. مرکز اسناد انقلاب اسلامي برحسب رسالت خود اقدام به انتشار اين مجموعه کرده و اميدوار است که بخشي از دين خود را نسبت به اين شهيد گرانقدر انقلاب اسلامي ادا نمايد.

 

 

زندگينامه شهيد آيت الله قدوسي

تاليف: موسوي آشان، سيد مسعود

تعداد صفحات: 320

قيمت: 19000 ريال

قطع: رقعي

 ياران حضرت امام در تبيين و انتشار افکار انقلابي -که برخاسته از فرهنگ سياسي شيعه بود- نقش تعين کننده اي داشتند. يکي از اين اقدامات، ايجاد موسسات فرهنگي و آموزشي با مديريت ياران و همفکران امام و به منظور پرورش نيروي انساني براي آينده جامعه انقلابي بود و در اين بين نقش و کارکرد آيت الله علي قدوسي به دليل برخورداري از صفات و شرايط ايده آل مديريتي، بسيار چشمگير بود. وي با اعمال مديريتي کارآمد و پيشرفته در مدرسه علميه حقاني در ساختار مدارس ديني و انتخاب متون، اساتيد و حتي طلاب، حرکتي نوين و دامنه داري را پايه ريزي نمود.
شهيد آيت الله علي قدوسي پس از پيروزي انقلاب اسلامي، فداکارانه در سنگر دادستاني کل انقلاب اسلامي، منشا خدمات ارزنده اي شد و سرانجام، توسط منافقين در دفتر دادستاني کل انقلاب، در 14/6/1360 به درجه رفيع شهادت نائل آمد.
اثر حاضر شرح زندگاني اين بزرگمرد تاريخ انقلاب اسلامي است.

 

 

بهائيت در ايران

تاليف: زاهد زاهداني، سعيد

تعداد صفحات: 324

قيمت: 21000 ريال

قطع: وزيري

کتاب "بهائيت در ايران" که براي سومين بار تجديد چاپ شده است در صدد تبيين چگونگي پيدايش بهائي گري در ايران است که در اين راستا پس از ارائه نظراتي درباب جنبش هاي اجتماعي، بهائيت را به عنوان يک جنبش اجتماعي تلقي مي کند که داراي زمينه اجتماعي، ايدئولوژي و کنشگران مختلف بوده است. نويسنده پس از بيان زمينه اجتماعي، ايدئولوژي و کنشگران بهائيت، بهائي گري را در سه دوره قاجار، انقلاب مشروطه و عصر پهلوي بررسي مي نمايد و در پايان اشاره اي نيز به وضعيت بهائي گري پس از پيروزي انقلاب اسلامي دارد. فرضيه اصلي کتاب اين است که بهائي گري به عنوان جنبشي سياسي - اجتماعي به دنبال شکستن اقتدار مذهبي و قدرت روحانيت در ايران بوده است تا به اين وسيله کانونهاي مقاومت بر ضد سياستهاي استعماري در داخل کشور را - که اصولا منشعب از مذهب شيعه بوده است - از هم متلاشي کند.

 

نشاني: تهران. خيابان دکتر شريعتي. قبل از ميدان قدس. روبروي پمپ بنزين. مرکز اسناد انقلاب اسلامي . تلفن: 85-22211182

www.irdc.ir

 

کلید واژه ها : مرکز اسناد انقلاب اسلامي ،
32 بازدید | 1385/01/07 حدادی
اول کتاب بخريد، دوم پول بدهيد!

اول کتاب بخريد، دوم پول بدهيد!

يادتان باشد: «انسان‌هاي بزرگ مي‌توانند دو دقيقه بدون هوا، دو هفته بدون آب و يک عمر بدون پول زندگي کنند. اما بدون «کتاب» نمي‌توانند حتي يک لحظه! زنده بمانند.
هويت يابي، چيزي مثل آفت زدايي

هويت يابي، چيزي مثل آفت زدايي

"عارضه اي از بيرون آمده و از درون دارد مي پوساند..." چهل سال از نوشتن اين سطور گذشته و داستان، داستان صاف شدن شراب و اربعين و حافظ است.